Kezdőlap A lelkiatya válaszol Elvált muszlim nő köthet katolikus házasságot?

Elvált muszlim nő köthet katolikus házasságot?

Kedves Lelkiatya! Két kérdést szeretnék feltenni Önnek. Egy lány muszlim, és/vagy polgári házasságot kötött, de elvált a férjétől. A kérdésem az, hogy ebben az esetben köthet egy katolikus fiúval érvényes egyházi házasságot? A második kérdésem szorosan kapcsolódik az előzőhöz: Tudtommal a muszlim, illetve a polgári házasság nem minősül szentségi házasságnak. Ilyen helyzetben lehetséges vagy szükséges-e a házasságot egyházilag érvényteleníteni?

Kedves Levélíró! A házasság, akkor is, ha nem szentségi, természete szerint felbonthatatlan (vö. Mk 10,9). Ez alól az alapvető igazság alól azonban vannak kivételek.

A legfőbb kivétel az úgynevezett „páli privilégium”. Szent Pál apostol azt írja, hogy ha egy hívő ember (korábbi) pogány házastársa nem hajlandó vele békességben élni, ha gyalázza a hitét, akkor az illető keresztény szabad, köthet új házasságot (1Kor 7,15-16). A természetes házasság így felbontható „a hit javára”.

Ennek megfelelően aki muszlim házasságot kötött majd azután elvált, szabad (lehet) arra, hogy második, egyházi házasságot kössön.

A polgári házasság esete annyival összetettebb, hogy ha a polgári házasságot két protestáns (megkeresztelt, de nem katolikus) ember kötötte, akkor ezt a házasságot a katolikus egyház szentségi (és felbonthatatlan) házasságnak tekinti.

Azt javaslom, hogy a konkrét kérdésével menjen el egy atyához, és részletesen mondja el neki a helyzetet, mert minden esetnek vannak különlegességei.