Kezdőlap Hírek A mesterséges intelligencia jó lehetőség, de az ember ne váljon a gépek...

A mesterséges intelligencia jó lehetőség, de az ember ne váljon a gépek rabszolgájává

A mesterséges intelligencia (MI) nem az intelligencia mesterséges formája, hanem annak egyik terméke. A Hittani Dikasztérium dokumentuma rámutat a benne rejlő lehetőségekre és kihívásokra, amelyek a nevelés, a gazdaság, a foglalkoztatás, az egészségügy, az emberi és a nemzetközi kapcsolatok terén és a háborús helyzetekben felmerülhetnek.

Antiqua et Nova – Régi és Új: ezt a címet viseli a dokumentum, mely Ferenc pápa eddigi megnyilatkozásaira épít a mesterséges és az emberi intelligencia összefüggésében. A két vatikáni dikasztérium által közösen megfogalmazott jegyzék nemcsak azoknak szól, akik a hitre való neveléssel és annak átadásával foglalkoznak, hanem azoknak is, akik a tudományos és technológiai fejlődést az emberi személy és a közjó szolgálatába kívánják állítani. A dokumentum 117 pontban világít rá a MI fejlődésében rejlő lehetőségekre és kihívásokra. Ami a háborús felhasználást illeti, figyelmeztet, hogy a MI bevonása óriási kockázattal járhat, kikerülhet az irányítás az ember kezéből, felgyorsíthatja a fegyverkezést, ami súlyosan sérti az emberi jogokat.

Veszélyek és haladás

A jegyzék a MI veszélyei mellett a fejlődésre is kitér, sőt bátorítja azt, mint az Istennel való emberi együttműködés részét. Az újítások hatása azonban kiszámíthatatlan, és ez aggodalomra ad okot. Ami az emberi és a mesterséges intelligencia megkülönböztetését illeti, a dokumentum félrevezetőnek tartja az intelligencia elnevezést a MI-ra vonatkoztatva. Nem az intelligencia mesterséges formájáról van ugyanis szó, hanem annak egyik termékéről. És mint minden ember által alkotott dolog, a MI is egyaránt használható pozitív vagy negatív célokra. Fontos újításokat készíthet elő, de súlyosbíthatja is a diszkriminációt, a szegénységet, a digitális szakadékot, a társadalmi egyenlőtlenségeket. Etikai aggodalmakat vet föl, hogy a MI főbb alkalmazásait néhány nagyvállalat tartja kezében, így pedig ez a technológia könnyen személyes vagy céges nyereség eszközévé válhat.

Háború és MI

Ami a háborút illeti, a vatikáni megnyilatkozás kiemeli, hogy súlyos etikai aggodalomra ad okot az önműködő és halálos fegyverek rendszere, mely közvetlen emberi beavatkozás nélkül képes kijelölni és megtámadni célpontokat. A pápa ezért óva int ezek használatától, mivel komoly fenyegetést jelentenek az emberiség vagy egész térségek túlélésére. Ezek a technológiák ellenőrizhetetlen pusztító hatalmat adnak a háborúhoz, ami sok ártatlan civilre sújt le, a gyermekeket sem kímélve.

Emberi kapcsolatok

Az emberi kapcsolatok terén az Antiqua et Nova – dokumentum megjegyzi, hogy a MI káros elszigetelődéshez vezethet. A MI emberi jelleggel való felruházása (antropomorfizálás) gondot okoz a gyermekek fejlődésében. A MI személyként való bemutatása pedig súlyos etikai vétek, ha azt csalárd célokra használják. Hasonlóképpen a MI megtévesztő használata a nevelés, a kapcsolatok, a szexualitás terén erkölcstelen és éber odafigyelést igényel.

Forrás: Vativannews.va