Afrika problémáit tovább súlyosbítja a globális felmelegedés. A Szahara délre terjedésével egyre több ember veszíti el a megélhetését és kényszerül elhagyni otthonát.
Napjainkra a Száhel-övezet lakói szenvednek a sivatag terjedésétől, a termőföldek jelentős része terméketlenné vált. Áradások és aszályok váltják egymást és az éhínség rémképe folyamatosan lebeg az itt élők feje felett.
Az élő fal ötlete még a 70-es 80-as években vetődött fel először. 1976-ban hozták létre a Zöld Öv Hálozat nevű szervezetet, mely a kezdetek óta több tízmillió fát ültetett el főleg lakott városokban és farmokon.
Az ötletet 2005-ben Nigéria elnöke elevenítette fel. 2007-ben az afrikai államfők rendes ülésén fogadták el a gigaprojektet. A kezdeményezés mögé 11 ország állt be. Jelenleg 21 afrikai ország vesz részt a projektben.
Ha sikerül befejezni a „falat” 7700 km-es hosszával és átlag 15 km-es szélességével, ez lesz a legnagyobb ember alkotta „építmény”. A program teljes költsége meghaladja a 8 milliárd dollárt, de az Európai Unió, a Világbank és az ENSZ is támogatja a programot.
A megvalósítás nehézkesen halad előre, a legjobban Szenegál áll a végrehajtásával, eddig 11 millió fát sikerült elültetniük. Ezen a területen sikerült megállítani, sőt visszafordítani a sivatag terjedését. A 2016-os adatok szerint 4 millió hektárt sikerült újra bevonni a mezőgazdaságba.
A fatelepítés javítja a nők helyzetét is. Az ültetések révén biztos keresethez jutnak, így újra be tudnak csatlakozni a gazdaságba. A program előtt sok ember megélhetés hiányában elköltözött ezekről a területekről. Azóta a fák árnyékának köszönhetően csökkent a talajnedvesség párolgása, lassult a csapadék lefolyása, így a kutak újra megteltek vízzel, ez különösen fontos Afrika szárazság által sújtott területein. A program nem merül ki a fák ültetésében, a közösségek erősítése réven okot adhat a fiatalságnak a maradásra, megvédheti őket a radikalizálódástól.
A program bebizonyította, hogy cselekvéssel és jövőkép biztosításával van remény a kontinensen élő embereknek egy jobb életre.
A Afrika példája ragadósnak látszik, Kína is ültetéssel szeretne gátat szabni a Góbi sivatag terjedésének.
Ha hozzászólna írásunkhoz, megteheti közösségi oldalunkon. Ha tetszenek cikkeink, ossza meg őket Facebook-on!