Kezdőlap A lelkiatya válaszol Halálunk után találkozunk elhunyt szeretteinkkel?

Halálunk után találkozunk elhunyt szeretteinkkel?

Tisztelt Lelkiatya! Az elhunyt szeretteink kapcsolatban maradnak velünk, a földi világgal, esetleg tudnak nekünk segíteni? Később, halálunk után találkozhatunk is velük? Milyen büntetés vár arra, aki a tisztító helyre kerül? Azok az elhunytak is kapcsolatban maradnak a földi világgal, akik esetleg kárhozatra kerültek?

Kedves Levélíró! Igen, az üdvözültek imádkoznak értünk (2Makk 15,14; Jel 5,8), és mi is imádkozhatunk az elhunytjainkért (2Makk 12,44). Ezt az igazságot fogalmazta meg a Níceai hitvallás: „Hiszek a szentek közösségében”. A földi egyház, a tisztuló egyház és a megdicsőült egyház egyetlen nagy családot alkot, kegyelmi kapcsolatban vagyunk egymással.

Elhunyt szeretteinkkel találkozni fogunk az örök életben, Isten világában.

A tisztulás állapota (Mt 5,26; Mt 12,32; 1Kor 3,12-15) elsősorban nem büntetés, hanem egy fájdalmas, de boldogító út, amelyben az elhunyt megszabadul az őt gúzsba kötő bűn-kötelékektől, képessé válik arra, hogy szabadon szeressen, és így Isten örök szeretetébe beléphessen.

A kárhozat állapotában levőkkel már nincs kapcsolatunk (Lk 16,26), mert ők a szeretet, a kapcsolat lehetősége ellen döntöttek, és Isten tiszteletben tartja a szabadságukat.