Kezdőlap Hírek „Semmi sem ér többet egy gyerek életénél”

„Semmi sem ér többet egy gyerek életénél”

A pápa a gyermekek jogaival foglalkozó első nemzetközi csúcstalálkozón tartott beszédében arra buzdította a világ vezetőit, hogy hallgassák meg a háborútól, a szegénységtől és a migrációtól szenvedő gyermekeket. Ismételten elítélte az abortusz „gyilkos” gyakorlatát, amely a „leselejtezés kultúrájából” ered.

„Semmi sem ér többet egy gyerek életénél.” Ferenc pápa hétfőn a Vatikánban a gyermekek jogairól szóló első globális csúcstalálkozóra összehívott világ vezetőihez fordulva megismételte határozott felhívását a konfliktusok, a szegénység, a migráció és a „leselejtezés kultúrája” áldozataivá vált gyermekek védelmében, beleértve az abortuszt és az elhanyagolást, nyomatékosítva, hogy sürgősen meg kell hallgatni őket.

„Szeresd és védelmezd őket” a témája annak a konferenciának, amelyen a világ minden tájáról érkezett résztvevők a gyermekek erőszakkal és kizsákmányolással szembeni védelméről, az erőforrásokhoz, az oktatáshoz és az egészségügyi rendszerhez való hozzáférésről, valamint a családhoz való jogokról tanácskoznak.

A gyermekek a háborúk áldozatai

Ferenc pápa beszédében kiemelte azokat a küzdelmeket, amelyekkel a gyermekeknek szembe kell nézniük világszerte. Hangsúlyozta, hogy a globális fejlődés ellenére sok gyermek szenved még mindig a szegénységtől, a háborútól, az oktatás hiányától, az igazságtalanságtól és a kizsákmányolástól. A pápa felhívta a figyelmet a háború sújtotta és elszegényedett régiókban élő gyermekek különösen súlyos körülményeire. Ugyanakkor rámutatott, hogy a gyermekek még a gazdagabb társadalmakban is szembesülnek olyan problémákkal, mint a mentális egészséggel kapcsolatos küzdelmek, az erőszak és a társadalmi kirekesztés. „Az iskoláknak és az egészségügyi szolgálatoknak a korábbinál sokkal nagyobb mértékben kell megküzdeniük a sok nehézséggel már eleve próbára tett gyermekekkel, szorongó vagy depressziós fiatalokkal, valamint az agresszió vagy önbántalmazás formáihoz vonzódó serdülőkkel. Ráadásul a hatékonyság kultúrája magát a gyermekkort, akárcsak az öregséget, a létezés „perifériájának” tekinti” – jelentette ki a pápa.

Megállapította, hogy a fiatalok, akiknek a reményt kellene szimbolizálniuk, egyre inkább kétségbeeséssel és a jövőre vonatkozó optimizmus hiányával küzdenek. Ez szerinte „szomorú és aggasztó”. Az egyik legriasztóbb kérdés, amellyel foglalkozott, a háború gyermekekre gyakorolt​​pusztító hatása volt. „Elfogadhatatlan, amit az utóbbi időben tragikus módon szinte minden nap látunk, vagyis a bombák miatt haldokló, a hatalom, az ideológia és a nacionalista érdekek bálványainak feláldozott gyerekeket” – mondta.

Forrás: Vatikáni Rádió